STUDIUM PRZYPADKU

Generalna przebudowa starej stacji tankowania

1. Z jakimi wyzwaniami się mierzyliśmy?

Klient zgłosił się do nas z pomysłem na modernizację obecnej infrastruktury paliwowej. Stacja wymagała remontu, była mało atrakcyjna wizualnie, a co najważniejsze  nie spełniała oczekiwań względem wydajności oraz jakości.

2. Jakie prace wykonaliśmy? 

Przed przystąpieniem do prac przygotowaliśmy dokładny plan, uwzględniający wymagania klienta oraz realia techniczne. Sprawdziliśmy  obecną instalacje paliwową, aby ocenić, które elementy wymagają wymiany, a które można jeszcze wykorzystać lub naprawić. Kolejne etapy pracy wyglądały następująco:

 1. Demontaż używanej skrzyni stalowej z osprzętem wraz ze starymi dystrybutorami. Wykonanie i montaż pokryw zaślepiających miejsca po starych dystrybutorach.
 2. Modernizacja dodatkowego, odsuniętego punktu tankownia samolotu pożarniczego. Podłączenie istniejącego podziemnego orurowania do poboru paliwa w nowym układzie wydawczym. Montaż i instalacja armatury paliwowej. Udało nam się wykorzystać niektóre elementy z demontażu, które nadal były sprawne, a klient mógł dzięki temu zredukować koszty. 
 3. Generalna przebudowa:
 • Instalacja oraz montaż nowej, spełniającej wszelakie normy i standardy lotnicze armatury paliwowej
 • Zamontowanie nowych odmierzaczy do paliw z legalizacją MID wewnątrz szafy dystrybucyjnej. Odmierzacze te posiadają funkcję ATC, czyli wydawania paliwa w temperaturze referencyjnej 15st.C  (z kompensacją temperaturową)
 • Podłączenie układu wydawczego do istniejącego orurowania podziemnego. Postawienie terminala PCS czyli nowoczesnego tankomatu umożliwiającego pracę stacji paliw w bezobsługowym systemie flotowym (karty lub breloczki identyfikacyjne)
 • Montaż instalacji elektrycznej, niezbędnej do obsługi odmierzacza (skrzynka elektryczna z zabezpieczeniami)
 • Przeprowadzenie szkolenia praktycznego w dniu oddania do użytkowania klientowi

3. Wnioski końcowe:

W celu podniesienia przepustowości przepływu paliwa niezbędna była wymiana złącz na starym orurowaniu. Pozbyliśmy się dzięki temu starych, zardzewiałych elementów, które znacząco obniżały wydajność.  Następnym krokiem była wymiana osprzętu dystrybutora. Pozbywając się sparciałych węży i zapchanych filtrów udało nam się osiągnąć wydajność zadowalającą klienta i umożliwiającą szybkie i bezpieczne tankownie.

Aby jakość tankowanego paliwa była odpowiednia zastosowaliśmy w układzie dwustopniowy filtr paliwa lotniczego, separacyjno-koalescencyjny typu MFS.

BEFORE

AFTER

Produkty:

 • Odmierzacze do paliw lotniczych z legalizacją MID oraz funkcją ATC, zamontowane w podwójnej szafie dystrybucyjnej,
 • Stojąca szafa dystrybucyjna RD-3,
 • Armatura paliwowa (zawory, złącza, obejmy, wzierniki, węże, zwijadła, liczniki, pistolety nalewowe, dwustopniowy filtr paliwa lotniczego),
 • Terminal PCS Petro-Control Easy-Pay.

Lokalizacja: Aeroklub Zielona Góra – Przylep

Data ukończenia: 09.2021

GALERIA

BEFORE

AFTER

BEFORE

AFTER